Pagini

joi, 27 mai 2010

Păcatul...

Am păcătuit printre rânduri.
Am păcătuit printre linii tari,  
Trase de-o mână ce nu-i  
De pe pământ.
  
Am păcătuit în zilele cu post,
În ore ce nu se mai sufereau.
În limbi pierdute,
În şoapte,
În ţipete reci.
În dureri.
În plăcere pură.
  
Am păcătuit în dimineţi,
În corpuri străine,  
În corpuri ajunse de timp.
  
(Printre rânduri toate iubirile par demne
De tolerat.)

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

o mare

un om singur pe o insulă mănâncă înghețată la cornet un om singur pe o insulă repară un ochean defect china e tot mai aproape boabele de ore...