Pagini

joi, 6 mai 2010

La pas -poemul erotic II-

Vara călcăm cu vârful degetelor moi,  
Noi teritorii, dezbrăcaţi,  
De frica umbrelor şi de păcatul învăţat.   
  
Vara călcăm asfaltul ars
Cu vrednice călcâie, fără slăbiciuni.
Călcăm în ape dulci şi în tăciuni.
  
Tot drumul, ştim, va lua sfârşit
Sau chiar sfârşitul îl va lua pe el,
Dar nu cunoaştem vreun regret.
  
Închidem ochii şi-am zburat.
Ne vom trezi, probabil, separat,  
Zâmbind fără-nţeles la malul mării...

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

o mare

un om singur pe o insulă mănâncă înghețată la cornet un om singur pe o insulă repară un ochean defect china e tot mai aproape boabele de ore...